Ultrabook Bilgisayar Nedir

Blog

Son zamanlarda ultrabook kelimesini çok duyuyoruz…  Notebook gibi, ama değil; netbook gibi, ama değil… O zaman bu ultrabook bilgisayar nedir? Bu terimi ilk kez kullanan Intel, bu terime kullanıcıların taşınabilir bir bilgisayardan ne istediklerini belirlemek üzere düzenlenen kapsamlı bir kullanıcı tecrübe araştırmasından sonra varmış. Peki ne imiş bu istekler? Pil süresi, ince ve zarif dizayn, kullanım kolaylığı, hızlı açılma ve yüksek performans.ultrabook bilgisayarlar

Intel, chip sağladığı firmalardan, ürünlerini notebook değil de ultrabook olarak adlandırmasını istiyor. Bunun ana nedeni alıcıların ince ve yüksek performanslı dizüstü bilgisayarları farklı bir kategori olarak ayırmalarını sağlamak. Ancak bu adı herhangi bir laptop bilgisayara veremessiniz. Bir bilgisayarı ultrabook olarak isimlendirebilmek için aşağıdaki özellikler gerekir.

Ultrabook Bilgisayarların Özellikleri

1. Zarif Dizayn

Bir ultrabook’un kalınlığının 14 inçten daha küçük ekrana sahip olanlar için 18 mm.yi, 14 inçten daha büyükler içign ise 21 mm.yi geçmemesi gerekiyor. Her ne kadar bir ultrabook’un ağırlığı için bir sınır yoksa da, genelde bir çoğunun ağırlığı 1-2 kg civarında. Ekran büyüklüğü için de bir sınır yok ancak genel eğilimin 13-14 inç yönünde olduğu söylenebilir.

2. Uykudan hızlı kalkış

Kimse artık bir laptopun kapağını açtıktan sonra dakikalarca beklemek istemiyor. Çalışmak istediğinizde, bilgisayarınızın da buna uyumlu şekilde hazır olması gerekiyor.  Bu yüzden hemen hemen bütün ultrabooklardan 7 sn içerisinde uyku modundan çalışır konuma gelmesi bekleniyor. Bazı (hatta birçok) ultrabook modeli bu isteğe içinde klasik sabit diskin yanında büyük miktarlarda önbellek (cache), yani hızlı hafıza, ayırarak cevap veriyor. Son dönemdeki ultrabooklar bu iş için SSD (solid state drive) kullanıyor. Örneğin Asus Zenbook Prime uyku modundan 2 sn.de uyanıyor.

3. Intel Core İşlemci

Son ultrabooklar genel olarak yüksek grafik ve pil performansı sağlayan ve Ivy Bridge olarak da bilinen Intel’in üçüncü nesil Core işlemcileri ile donatılmış durumda. Intel’e göre ultrabooklar 22 nm.lik 3-D transistörleri sayesinde daha komutlara daha hızlı tepki veriyor ve güvenli. Pahalı olmasına rağmen en yüksek performansı i5 veya i7 işlemciler veriyor. Bununla birlikte ikinci nesil işlemci kullanan ultrabooklar halen var ve daha ucuzlar.

4. Hazır Güvenlik

Intel Ultrabookların içindeki chiplere hırsızlığa karşı koruma ve Kimlik Koruma teknolojileri yerleştirmiş durumda. Bu iki güvenlik özelliği abonelik istiyor ancak eğer bilgisayarınızla çok seyahat ediyorsanız şart. Çünkü bir çalınma durumunda bu özellikler devreye girerek bilgisayarı uzaktan kilitliyor ve kişisel bilgilerinizi koruyor.

5. USB 3.0 ve Thunderbolt Portları

Bir ultrabook’un bir USB 3.0 veya Thunderbolt portu bulunması gerekir. Çünkü bu cihazların çoğu ince yapısı için küçük kapasiteli SSD’ler kullanır ve daha fazla kapasitesi için USB 3.0 gibi hızlı transfer sağlayanı portlara ihtiyaçları vardır. Thunderbold destekli aygıtlar ise bu hızı inanılmaz noktalara çekecek gibi görünüyor. Örneğin bu teknoloji sayesinde bir full-HD film 30 sn içinde aktarılabilecek.

6. En az 5 saatlik Pil Ömrü

Taşınabilirlik bir prize bağlı olmamayı gerektirir. Bu gereksinim ile Intel, ultrabook üreticilerini tüm gün şebekeye bağlanmadan çalışabilecek makineler yapmaları konusunda zorluyor. Örneğin Dell XPS 14 şarjı 8 saat kadar dayanabiliyor. Ancak şu an piyasadaki çoğu ultrabook’un pil ile çalışma saatleri 5-6 saat dolaylarında…

7. Opsiyonel Özellikler

Dell XPS serisi gibi bazı ultrabooklar Intel’in Akıllı Bağlantı (Smart Connect) teknolojisi ile geliyorlar. Lenovo da benzer şekilde IdeaPad U310’da Akıllı Güncelleme (Smart Update) özelliğini kullanıyor. Bu özellikler bilgisayarı uyurken bile e-posta ve sosya ağlar açısından güncel tutarak, siz tekrar çalışmaya geri döndüğünüzde hepsinin sizin kullanacağınız şekilde hazır olmasını sağlıyor.

Popüler Ultrabook Modelleri

Her ne kadar dünya pazarlarında daha başka markalar da olsa da, Türkiye ultrabook pazarında en popüler ultrabook üreticileri olarak Asus, HP ve Dell’i görüyoruz. Bunların en gözde modelleri ise Asus Zenbook UX31E, HP Envy 6 ve Dell XPS 13Z olarak görünüyor.

Ultrabooklar Bilgisayarlar ve Gelecek

Ultrabook kategorisi artık notebook piyasasında ana öğe olmaya başlayacağa benziyor. Şu anki nispeten yüksek fiyatları nedeniyle bunun gerçekleşmesi bir iki yılı bulabilir belki, ancak üreticiler yukarıdaki özellikleri ucuza mal etmek ve piyasaya ucuz ultrabooklar sürmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Ayrıca Windows 8 ile birlikte yakında ultrabookların tablet konseptini de içereceği (bkz. Asus TaiChi) ve tablet piyasasından da bir miktar pay alacağını söyleyebiliriz.