iPhone 5

Yorumlar

Apple son bir yıldır hakkında birçok söylenti dolaşan ve önceki jenerasyonlara göre daha hafif, uzun ve hızlı olan iPhone 5’i bugün San Francisco’da tanıttı.

[youtube width=”500″ height=”300″]mK2CuwghLg8[/youtube]

iPhone 4S’den %18 daha ince ve %20 daha hafif olan yeni iPhone, Apple’ın iddiasına göre, dünyanın en ince akıllı telefonu… 4 inçlik ekranı ile iPhone 5, önceki modellerde 4 olan uygulama satırı sayısını 5’e çıkartıyor. Apple’ın açıklamasına göre, firmanın yeni geliştirdiği A6 çipi sayesinde iPhone 5’in işlemci hızı bir önceki versiyonun iki katı. Ayrıca iPhone 5 3G’ye göre 10 kat daha hızlı bağlantı sağlayan 4G-LTE ile uyumlu ilk Apple akıllı telefonu.
Geliştirilmiş “iSight” kamerası ile düşük ışık seviyelerinde çok daha iyi fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Ayrıca rakip telefonlarda çok polüler olan video çekerken fotoğraf çekme özelliği de bulunuyor.

iPhone 5 ile gelen diğer bir yeni özellik ise “lightning” diye tabir edilen ve 30 pinlik eski adaptör girişine göre çok daha küçük olan 8 pinlik adaptör girişi. Apple eski adaptörlerin kullanılabilmesi için aparatlar satacak ancak bunlar biraz pahalı olacak.

iPhone’un yeni yazılımı iOS 6, diğer eski modeller için 19 Eylül’den itibaren indirilebilecek.

Yeni iPhone 5, 21 Eylül’den itibaren ABD’de satılmaya başlanacak ve 16 GB’lık $199, 32 GB’lık $299 ve 64 GB’lık $399’dan satışa sunulacak. Yeni iPhone’un piyasa sürülmesinden sonra eski versiyonlar düşük fiyatlardan satılmaya devam edilecek. Türkiye’de ise iPhone 5 fiyatlarının 3000 TL civarında satışa sunulması ve daha sonra 2000 TL’ye kadar düşmesi bekleniyor. Dolayısıyla yeni iPhone’a önceden sahip olmanın bedeli yaklaşık 1000 TL diyebiliriz.