İngilizce Geliştirme

Blog

Günümüzde artık ingilizce bilmek kaçınılmaz hale gelmektedir. Bu nedenle insanlar en pratik şekilde ingilizce öğrenmenin yollarını aramakta, belli bir seviyede ingilizcesi olanlar ise ingilizcelerini geliştirmek istemektedir. Benim favori yöntemlerimden ilki AJ Hoge adlı bir amerikalıya ait olan Effortless English kursu, diğeri ise Türk öğretmenler tarafından hazırlanan Turbo İngilizce Seti. Ancak bugün sizlere pek masraf çıkarmayacak bir yöntemden bahsedeceğim ve kaynak konusunda yardımcı olacağım. Filmlerle İngilizce Geliştirme yöntemi. Ancak eğer biraz yatırım yapabilecek durumdaysanız yukarıda bahsettiğim programlara göz atmanızı tavsiye ederim.

İngilizce geliştirme yollarının en başarılılarından biri, hiç şüphesiz ingilizce filmleri kullanmaktır. Bu yol diğer yöntemlere göre hem daha az sıkıcı, hem çok az masraflı, hem de daha hızlıdır.

Filmlerle ingilizcenizi ilerletin…

Akıcı ingilizce konuşmak için kullanılan yardımcılardan biri de ingilizce filmlerdir. Amerikan filmleri pek çok yararlı diyalog içerir ve amerikan günlük hayatından kesitler sunar. Bu nedenle orta-İleri seviye ingilizce bilen bir kişi amerikan filmleri üzerinde yoğunlaşarak dinleme-anlama-konuşma becerilerini artırabilir. Bunu yaparken kelime dağarcığı da büyük ölçüde genişler.

Burada kullanacağımız metodu, filmleri ingilizce özetleri ile birlikte izlemek olarak tanımlayabiliriz. Her bir özet aşağıdakileri içerecek:

  1. Senaryonun kısa özeti
  2. Ana karakterler
  3. Kelime/tamlama/cümle açıklamaları
  4. Sorular

Özetler zaten anlaşılır olmakla birlikte, aşağıdaki hususlara dikkat etmekte fayda vardır:

  1. Özetler film izlenmeden önce okunmalı/çalışılmalıdır.
  2. Açıklamalar altı çizili olan kelime/öğeye aittir. Eğer altı çizili bir kelime/öğe yoksa açıklama genel kapsamlıdır.
  3. Kalın olarak yazılı kelime/öğeler konuşma dilinde kullanılan ve akıcı konuşmaya katkısı olan öğelerdir.
  4. :: sembolü iki farklı konuşmacının kelimelerini ayırmak için kullanılır.
  5. Verilen cümle veye tamlama filmin akış sırasına göre yazılmıştır ancak bunu kimin ne zaman söylediği yazmaz.
  6. Her bir kelimenin birden fazla anlamı olabilmekle birlikte, özetlerdeki açıklamalar kelimelerin film kapsamındaki anlamlarını içerir.

Şimdi sıra bu yöntemi uygulamak için size kaynak konusunda yardımcı olmaya geldi. Burada elimdeki tüm ingilizce film özetlerini sizinle paylaşıyorum ve başarılar diliyorum. Film özetlerini görmek için aşağıdaki butonları kullanarak bu sayfayı BEĞENİN veya TWEETLEyin…

A ile başlayan film özetlerini indirmek için tıklayınız…

Diğer film özetlerini indirmek için “İngilizce Geliştirme” e-posta listemize üye olabilirsiniz. Bu liste ingilizce ile faydalı kaynaklar ve bağlantıları paylaşmak için kullanılmaktadır. Üyeliğinizi onayladıktan sonra indirme bağlantıları e-posta ile gönderilecektir.