Hibrit Bilgisayar Nedir

Blog

Bilgisayar mühendisliğinde hibrit bilgisayar nedir diye sorarsak, bu terimin hem analog hem de dijital bilgisayar özellikleri sergileyen bilgisayarlar için  kullanıldığını görürüz. (bkz. wikipedia) Bu bilgisayarlarda dijital taraf mantıksal işlemler ile ilgilenirken, anolog bileşen diferansiyel denklemlerin çözümünü sağlar. Ancak günümüzde artık bir pazarlama terimi olarak kullanılan hibrit bilgisayar, hem notebook (veya ultrabook) hem de tablet pc olarak kullanılabilen bilgisayarları ifade etmektedir.

Hibrit bilgisayar nedir diye bir google araması yaptığımda ben böyle bir resmi tanıma rastlamadım aslında. Ancak Asus TaiChi ya da Dell XPS 12 gibi ultrabooklar ile ilgili araştırma yaparken hem ingilizce hem de türkçe sitelerde bu terimin yukarıda bahsettiğim anlamda kullanıldığını gördüm. Bu bilgisayarlar değişik ekran tasarımları ile hem laptop hem de tablet pc olarak kullanılabiliyor.

Örneğin, Asus TaiChi önde ve arkada olmak üzere iki ayrı ekran ile geliyor. Bu durumda bilgisayar açıkken ultrabook, kapağını normal şekilde kapattığınızda da tablet olarak kullanılabiliyor. Dell XPS 12’ye baktığımızda ise onun daha farklı bir dizayn ile bu işlevi sağladığını görüyoruz. XPS 12’nin ekranı kendi ekseni etrafında dönerek arkaya çevrilip katlanabiliyor. Böylece bu ultrabook’u da tablet pc’ye çevirmiş oluyorsunuz. Bu bilgisayarların firmalar tarafından güçlü donanım özellikleri ile de desteklendiğini göz önünde bulundurursak, ne kadar kullanışlı bir bilgisayar türünden bahsettiğimizi daha iyi anlayabiliriz.

Bu yenilik, güzel düşünülmüş yaratıcı bir fikir olarak görünse de bazı olumsuz yanları da mevcut ve bunların belki de en önemlisi ağırlık problemi. Bu tip bilgisayarlar normal dizüstü olarak da kullanılabildikleri ve klavyeyi de üzerinde bulundurdukları için normal tablet bilgisayarlara göre biraz daha ağırlar. (Yaklaşık 1.5 kg.) Kimi insan bu ağırlıkta bir tableti uzun süreler elinde rahatlıkla tutabilirken, her insan için durum aynı olmayabilir. Bu bilgisayarlar uzun süre elde tablet olarak kullanılırsa kol kaslarınızı yorabilir ve pek de ergonomik ya da konforlu olmayan bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Dolayısıyla ilk başta kullanışlı gibi gelen bu özellik bazı insanlar için tam tersine istenmeyen bir özellik olabilir.

Birincisi kadar olmasa da, diğer bir olumsuz taraf da bu ekranların idamesi ile ilgili olabilir. Örneğin XPS 12’deki gibi devamlı dönen bir ekranın ömrü ne kadar olacaktır acaba? Firma bu konuda nasıl bir garanti veriyor buna bir bakmak lazım. Ya da TaiChi’nin arka arkaya yapıştırılmış çift ekranı… Acaba problemsiz bir şekilde uzun yıllar problemsiz idame edilebilecek mi? Tabii ki bunlar tecrübe edilmeden görülemeyecek durumlar…

Sonuç olarak hibrit bilgisayar dendiğinde ben yenilikçi bir adımla ortaya konmuş hem tablet hem de notebook olarak kullanılabilen bilgisayarları anlıyorum. Her ne kadar göz önünde bulundurması gereken bazı durumlar varsa da ben bu türün bilgisayar kategorileri arasında kalıcı olarak yer alabilecek faydalı bir konsept olduğunu düşünüyorum.