Elektrikli Otomobiller

Blog

Otomobillerde elektrikli motor teknolojisi çok büyük bir yeniliktir. Yanmalı motorlara sahip araç kullanımı, her hızlanmada ya da yokuşlarda çevreyi daha çok kirletir.

Elektrikli otomobiller ise kullanımı sırasında ne karbondioksit (CO2), ne kanserojen madde ne de asit yağmuruna neden olacak gazlar yayar. Dahası, motoru yokuş aşağı inişlerden ve yavaşlamalardan bile faydalanarak kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürür ve aküyü şarj eder.

Sabit torku anında kullanılabilecek bir güç sağlayarak hızlanmalarda sarsıntısız, keyifli sürüşler sunar.

Elektrik Motorunun Elemanları

Enerjiyi boşa harcamamak için elektrikli güç aktarma sistemleri 4 ana parçadan oluşur:

[erextra item=”check_blue”]

  • besleme prizinin akımını doğrudan alarak akü şarjına adapte eden şarj dinamosu.
  • aküden çıkan doğru akımı alternatif akıma dönüştürerek motoru besleyen kesintisiz güç kaynağı
  • elektrik enerjisini kinetik enerjiye dönüştüren motor
  • vites kutusunu oluşturan redüktör

[/erextra]
Motor, fren yaptığınızda bile kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürür. Sonuç olarak ayağınızı pedaldan her kaldırdığınızda akü yeniden dolar.

Elektrikli arabalar ile ilgili bilgi seviyenizi arttırmak için aşağıdaki söyleşiyi izleyebilirsiniz.

Lityum-iyon akü rahatlığı

[adsense]

Lityum-iyon akü teknolojisi, otomobil için öngörülen en yüksek performanslı teknolojidir. Daha hafif ve daha kompakt olan bu teknoloji daha önceki nesillere göre kilogram başına 2 – 3 kat daha fazla enerji yükler. Ek konfor: Bu aküyü kısa süreliğine bile olsa prize takmak için tamamen boşalmasını beklemek gerekmez. Renault’nun geliştirdiği lityum-iyon aküler 6 yıllık yoğun kullanım sonunda kullanıcının akü kapasitesinin düştüğünü hissetmeyeceği şekilde tasarlandı. İşte size otomobilinizi huzur içinde kullanma fırsatı… hem de uzun süre…

Elektrikli otomobilimi nerde ve nasıl şarj edeceğim?

Zamanınızı en iyi şekilde değerlendirebilmek için, geceleri özel park yerinde ya da gündüz iş saatlerinde ortak otoparklarda uygun prizleri kullanarak şarj edebilirsiniz. Şarj süresi terminal tipine ve otomobil tipine göre değişiklik gösterecektir. Standart şarjda bu süre 4 ila 7 saat arasında değişir. Hızlı şarjda ise 50 km.lik bir şarj yaklaşık 10 dk. sürecektir.

Evde standart şarjın vazgeçilmez donanımı Ev Tipi Şarj Ünitesi aracınızın bataryasını, ideal olarak siz uyurken 6 – 8 saatte şarj etme olanağı sunar. Kullanımı gayet kolay olan Ev Tipi Şarj Ünitesi bir elektrikçi tarafından garajınıza takılabilir. Bu donanım, tamamen güvenliklidir ve her türlü saldırıya karşı korumalıdır.

Popüler Elektrikli Otomobiller

Sonuç

Elektrikli araçlar daha temiz bir çevre ve daha pürüzsüz bir sürüş keyfi için ideal gözüküyor. Bu teknoloji için uygun muyum? sorusuna cevap arıyorsanız, bu yazıyı hazırlarken faydalandığım renault elektrikli araçlar sayfasını ziyaret edebilirsiniz.