Yeni Dell XPS 12 Ultrabook Yorum

Yorumlar

Dell firmasının “hem laptop hem tablet” konseptinde ürettiği hibrit modeli olan Dell XPS 12 ultrabook, şık tasarımı ve üstün özellikleri ile dikkatleri çekiyor… Yakında piyasada göreceğimiz bu modelin en dikkat çekici özelliği kendi ekseni etrafında dönen bir ekrana sahip olması. Bu sayede basit bir ekranı çevirip katlama hareketiyle bilgisayar hem notebook hem de tablet pc olarak kullanılabiliyor.

XPS 12 Özellikleri

3. Nesil Intel® Core™ i7 işlemci ile güçlendirilen bu ultrabook kendisinden beklenen hız ve performansı fazlasıyla sunuyor. Bilgisayarda ne yaparsanız yapın, sunum yapın, internette gezinin veya film izleyin, hiç farketmez… Intel HD 4000 grafik kartına sahip yeni Dell XPS 12 ultrabook ile her şeyi rahatlıklar yapabilirsiniz. Hız açısından önemli bir özellik olan 256 GB SSD (solid state drive) ile gelen bu hibrit bilgisayarı ister tablet modunda isterseniz ultrabook modunda kullanın, hiç bir performans düşüklüğü görmeden işlemlerinizi konforlu bir şekilde yapabilirsiniz.

160 derecelik izleme açısına sahip 12,5 inçlik Full HD 1080 p ekrana sahip olan XPS 12’de oturduğunuz her yerden net ve parlak bir görüntü elde etmeniz mümkün. Ayrıca 400 nit değerinde bir parlaklık ile de ekranınınızı dış mekanlarda rahatlıkla görebilirsiniz.

XPS 12’nin yapım malzemesine baktığımızda da kaliteyi hissediyoruz. Dell’in bu ultrabook modeli makinede işlenmiş alüminyum, Corning® Gorilla® Glass ekran ve karbon fiber’den yapılmış.

XPS 12 Windows 8 ile birlikte geliyor. Bu sayede dokunmatik ekranla birlikte aşağıdaki kolaylıklardan faydalanabilirsiniz.

  • Yeni dokunmatik arayüzün kullanımı kolaydır ve tüm Windows aygıtlarınızda problemsiz bir şekilde çalışır.
  • Posta, Skype, Fotoğraf, Kişiler ve Takvim gibi uygulamalar ile hayatınızı rahatça yönetmenizi sağlar.
  • Birden fazla e-posta hesabını ve sosyal ağı başlangıç ekranında görmek ve bunların nasıl görüneceğini istediğiniz şekilde ayarlayabilmek herkesin isteyeceği bir kolaylık olsa gerek…
  • Eğer dosyalarınızı SkyDrive’da saklarsanız, bu dosyalar bulut ile otomatik olarak senkronize edildiği için, internet bağlantısı bulunan herhangi bir cihaz vasıtasıyla bu verilere erişebilirsiniz.

Son olarak, XPS 12 de diğer üst seviye ultrabooklarda olduğu gibi Intel® Smart Connect teknolojisi ile e-postalarınızı, sosyal profillerinizi ve sevdiğiniz uygulamaları, bilgisayarınız uyku modunda iken otomatik olarak güncelleyebiliyor.

Olumsuz olarak göze çarpan yönleri ise sadece 1.3 mp.lik web kamerası ve tablet pc olarak düşünüldüğünde biraz fazla olabilecek 1.5 kg.lık ağırlığı…

Sonuç

Henüz piyasalarda yeni olan hibrit bilgisayar konseptinin az sayıdaki temsilcilerinden biri olan Dell XPS 12 Ultrabook hakkında yapılan yorumlar genel olarak olumlu yönde. Ancak henüz netleşmese de yaklaşık $1700 (3000 TL) civarında olacak fiyatı onu Asus TaiChi gibi rakipleri yanında geride bırakacak bir durum olarak görünüyor.

Bu ürün hakkında daha ayrıntılı bilgiyi resmi sayfasından bulabilirsiniz.