Chevrolet Volt

Yorumlar

Bu otomobil çok konuşulacağa benziyor. 2012 yılının en iyi otomobili ödülünü almış olan Chevrolet Volt kendi elektriğini üreterek 500 km. menzile ulaşabilen ilk elektrikli arabadır. Volt bir hibrit otomobil değildir. Sadece pile bağımlı bir elektrikli otomobil de değildir. Hem elektrik hem de benzin ile kullanabilme özgürlüğüne sahip olduğunuz bir araçtır.

Chevrolet Volt’un aldığı diğer ödüller

Türkiye’de 2012 yılının ikinci yarısında satışa sunulması planlanan Chevrolet Volt’un adığı diğer ödüller şunlardır:

  • NewYork Motorshow tarafından 2011 “Yılın Çevreci Otomobili”
  • Motor Trend tarafından 2011 “Yılın Otomobili”
  • Green Car Journal tarafından 2011 Yılın “Çevreci Otomobili”
  • Car and Driver tarafından 2011 “Yılın En İyi İlk 10 Otomobili”
  • Ward’s AutoWorld 2011 “Yılın En İyi İlk 10 Motoru”
  • AUTOMOBILE tarafından 2011 “Yılın En İyi Otomobili”
  • Popular Mechanics tarafından 2010 “Yılın En İyi Teknoloji Buluşu”
  • AUTOBEST organizasyonu tarafından 2011 yılı “ECOBEST – Yılın ve Dünyanın En Çevreci Otomobili”

Volt nasıl çalışıyor?

[youtube width=”500″ height=”300″]WUohQv4LahQ[/youtube]

Chevrolet Volt’u hareket ettiren Voltec eletrik motoru gücünü sürekli olarak yüksek teknolojili su soğutmalı Lityum-iyon bataryadan alır. Chevrolet Volt’u sıradan elektrikli otomobillerden ayıran özellik ise batarya bittiğinde devreye giren ve menzili 500 km.ye kadar çıkartabilen 1.4 litre yüksek verimli benzinli motorlu elektrik jeneratörüdür.

[adsense]

Chevrolet Volt’u standart şehir elektriğinin prizine takıp 4 saat şarj edin. Böylece 80 km.’ye kadar sıfır emisyon ile yolculuğa hazırsınız. Ardından menzil uzatıcısı ile 500 km’ye kadar yolunuza devam edebilirsiniz.

Batarya bittikten sonra siz sürüşünüze devam ederken 1.4 litrelik motora sahip ses yalıtımlı jeneratörü devreye girer, siz yolculuğunuza devam ederken bataryayı şarj ederek size konforlu sürüşe devam etme imkanı sunar.

Batarya bittikten sonra LCD ekranda jeneratörün devreye girdiğini görürsünüz. Size sadece yola devam etmek kalır.

Chevrolet Volt’u hareket ettiren Voltec® eletrik motoru jeneratör tarafından tekrar şarj edilmekte olan bataryalar ile beslenmeye devam edecektir.

Chevrolet Volt’ta geri dönüşüm sağlayan yenilikçi fren teknolojisi kullanılmaktadır. Fren yapıldığında ortaya çıkan enerji tekrar bataryalara aktarılarak bataryaların ve menzilin uzatılması sağlanır.

Konfor…

İç mekanda, Chevrolet Volt, konfor, rahatlık ve bir ilk olan, orta konsoldaki dokunmatik bilgi eğlence sistemi ile beklentileri aşmaktadır.

Chevrolet Volt’unuzun güvenliği de önemlidir. Bu yüzden taşınabilir şarj ünitesinin çalınma ihtimaline karşı güvenlik sistemi geliştirilmiştir. Böylece Chevrolet Volt’unuzu şehir elektriğine bağlayıp şarj olana kadar güvenle bırakabilirsiniz.

Kolay park edebilmek için kameralı ön ve arka park sensörü seçeneği bulunmaktadır.

Bulunduğunuz yere ve yaptığınız şeye bağlı olarak, Chevrolet Volt’un Normal, Spor, Dağ ve Sabitle olmak üzere dört farklı sürüş seçeneği, size en uygun ve ekonomik sürüşü sağlar.

Sonuç

Tüm bu üstün teknolojilerin beraberinde Chevrolet Volt’u kullanmak bir o kadar kolaydır. Alışmış olduğunuz sürüş konforunu Chevrolet Volt’ta da bulabilirsiniz. Volt 2012’ye damgasını vuracak otomobillerden biri olacak gibi gözüküyor. Daha fazla bilgi için resmi sitesini ziyaret edebilir ve satışından haberdar olmak için e-posta kaydı yaptırabilirsiniz.